Itt vagy: » Hírek » Háromszéken van pénz a közberuházásokra   Elfogadták Kovászna megye költségvetését

Háromszéken van pénz a közberuházásokra   Elfogadták Kovászna megye költségvetését

2018. február 15., csütörtök

2018 a közberuházások éve lesz Háromszéken – jelentette be Tamás Sándor tanácselnök csütörtökön a megyei önkormányzat soros ülésén, amelyen elfogadták Kovászna megye idei költségvetését. Kovászna megye 2018-as összköltségvetése 260 millió lej, hozzávetőleg 58,6 millió euró (2017-ben 235 millió lej, vagyis 51,6 millió euró volt a megye költségvetése)

2018 a közberuházások éve lesz Háromszéken – jelentette be Tamás Sándor tanácselnök csütörtökön a megyei önkormányzat soros ülésén, amelyen elfogadták Kovászna megye idei költségvetését. Kovászna megye 2018-as összköltségvetése 260 millió lej, hozzávetőleg 58,6 millió euró (2017-ben 235 millió lej, vagyis 51,6 millió euró volt a megye költségvetése).

Háromszéken az idei költségvetés legerősebb tétele az infrastrukturális fejlesztésre fordítható pénzalap, annak köszönhetően, hogy az elmúlt években jól gazdálkodtak és jól terveztek, ismertette a tanácselnök, kiemelve, hogy európai uniós forrásból, az Országos Vidékfejlesztési Program (PNDL) támogatásával és saját költségvetésből valósítanak meg közberuházásokat.

2017-ben sikerült befejezni a Sepsiszentgyörgy – Illyefalva – Aldoboly – Brassó megyehatár közötti megyei út felújítását és egy maratoni közbeszerzési eljárást követően elkezdhették a Maksa-Lécfalva-DN13 közötti útszakasz teljes újjáépítését, derült ki a tanácsülésen.

Az idei nagy közberuházások között van a DN13 országúttól induló, Nagyborosnyót és Bodzafordulót összekötő, 22,5 km-es megyei út korszerűsítése. Ennél az útszakasznál zajlik a közbeszerzés a kivitelező kiválasztására, hiszen 8 cég tett ajánlatot. A kivitelezés költségeinek nagy részét az Országos Vidékfejlesztési Program (PNDL) finanszírozza, a munkálat összértéke 45 millió lej. Ugyancsak az Országos Vidékfejlesztési Program támogatásával készül el a nagyajtai híd újjáépítése, a munkálat értéke 6,5 millió lej. „Aláírtuk a finanszírozási szerződését az egyik, Erdővidék úthálózatának újjáépítését célzó európai uniós pályázatnak, amelynek keretében Kovászna megyén belül a Málnásfürdő-Mikóújfalu-Nagybacon-Bibarcfalva-Barót-ágostonfalvi híd közötti szakaszon építik újjá a megyei utat, amelyet folytatólagosan Brassó megye javíttat meg egészen a DN1 országútig. Most következik a másik, Erdővidéket érintő uniós pályázat aláírása, amelynek köszönhetően modernizálni tudjuk a Barót Olasztelek Vargyas Hargita megye határa közötti 16 kilométeres útszakaszt is” – tájékoztatta a tanácsosokat Tamás Sándor. „Negyven, ötven éve nem volt ekkora méretű, összehangolt fejlesztés ebben a térségben. Ennek a két pályázatnak köszönhetően Erdővidék (az egykori Miklósvár- és Bardóc fiúszék) kinyílik, lehetőséget kap a fejlődésre. A következő 2-3 évben a helyi önkormányzatoknak, közösen a vállalkozókkal, gazdákkal, turizmusban, kultúrában érdekelt szervezetekkel összefogva ki kell dolgozniuk ennek nagy múltú kisrégiónak a fejlesztési stratégiáját, amely mentén Erdővidék elindulhat a gyarapodás útján. Mi megteremtjük az infrastrukturális lehetőséget, a további fejlesztés a helyieken múlik” – fogalmazott ennek kapcsán Tamás Sándor a tanácsülést követően.

A költségvetés sarokszámait Henning László alelnök mutatta be, megjegyezve, hogy „az egyik szemem kacag, másik sír, ugyanis a jó gazdálkodásnak köszönhetően elegendő pénz van a fejlesztésekre, a működésre viszont - a kormány rossz döntései miatt - az állami költségvetésből annyit kaptunk, mint 2013-ban, viszont azóta nagymértékben nőtt a személyzeti és anyagi költség egyaránt”. A megye saját költségvetéséből a működésre fordítható összeg 96,7 millió lej, de az akadálytalan működéshez még legalább 25 millió lejre lenne szükség – mondta az alelnök. A működési részből biztosítják például a szociális védőháló fenntartását (52,12%), kulturális intézmények működését, sporttevékenységek finanszírozását és a nem klerikális alkalmazottak fizetését (15,8%), illetve a megyei utak karbantartását (9,84%).

Idén a saját költségvetésből 57 millió lejt szánnak fejlesztésre, ebből finanszírozzák a megyei utak korszerűsítését (36 millió lej), a kommandói tábor építésének befejezését (5,66 millió lej), a Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Kórház beruházásait (1,55 millió lej), valamint az európai uniós pályázatok önrészét és a következő projektek előkészítési költségeit. Több mint száz millió lej értékben írt alá három európai uniós pályázatot a megyei önkormányzat, a Málnásfürdő-Barót-ágostonfalvi híd közötti megyei út korszerűsítéséről, a Székely Nemzeti Múzeum felújításáról és a Startup programról van szó, ugyanakkor további négy projekt előszerződési vagy előkészítési fázisban van, ismertette az alelnök. Az Országos Vidékfejlesztési Programból finanszírozott hat munkálatra idén a megyei önkormányzat 35,4 millió lejt irányzott elő.

Hírek